• Oblečení
 • Blog
 • Móda 80 rokov a štýlové osemdesiatky: Ako sa módne trendy tej doby premietajú do súčasnosti

Móda 80 rokov a štýlové osemdesiatky: Ako sa módne trendy tej doby premietajú do súčasnosti

30.1.2024

Víta vás svet, kde sa farby stretávajú s dravosťou, siluety sú odvážne a každý kúsok oblečenia rozpráva príbeh. Vitajte v ére módy 80. rokov.

Období, ktoré premenilo spôsob, akým sa obliekame, vyjadrujeme a bavíme. V tejto úžasnej ceste časom sa ponoríme do sveta, kde móda nebola len záležitosťou šatníka, ale odvážnym vyhlásením identity a kultúrnej revolúcie. Pripútajte sa, lebo toto bude jazda plná štýlu, ktorá vás inšpiruje, prekvapí a možno aj trochu roztancuje v rytme 80. rokov.

Zaujímavosť: Pozrite si viac o vintage a retro oblečení - ako staré oblečenie formuje nové trendy.

Charakteristika módy 80. rokov

Oblečenie a moda 80 rokov - aerobicMóda 80. rokov je považovaná za jednu z najikonickejších a najodvážnejších ér v histórii módy. Táto dekáda bola časom veľkých zmien a výrazných štýlov, ktoré sa odrazili nielen v spoločenskom živote, ale aj na módnych molách po celom svete.

Prehľad hlavných trendov a estetiky dekády

Móda 80. rokov sa vyznačovala niekoľkými kľúčovými trendmi, ktoré boli často extrémne a výrazné. Patrili medzi ne:

 1. Siluety s výraznými ramenami: Jedným z najvýraznejších prvkov módy 80. rokov boli veľké, často vystužené ramená na sakách a blúzkach. Tento trend symbolizoval moc a sebavedomie a bol populárny ako medzi ženami, tak aj mužmi.
 2. Jasné a neónové farby: Oblečenie s jasnými, často až neónovými farbami bolo všadeprítomné. Tieto výrazné farby odzrkadľovali optimistický duch doby a túžbu po zábave a sebavyjadrení.
 3. Športová estetika: S nástupom aerobiku a obľuby zdravého životného štýlu sa športová móda stala mainstreamom. Legíny, teplákové súpravy a obuv na cvičenie boli bežnou súčasťou každodenného šatníka.
 4. Glam metal a punk: Kožené bundy, retiazky, netradičné účesy a výrazné líčenie charakterizovali glam metal a punk scénu, ktorá mala veľký vplyv na módu.
 5. Power dressing: V pracovnom prostredí bola móda 80. rokov ovládaná tzv. "power dressingom", kde dominantné súpravy s výraznými ramenami a pevnou siluetou umožňovali ženám vyjadriť ich profesionálnu autoritu.

Zaujímavosť: Poznáte hlavné zásady dress code a vhodného obliekania na každú príležitosť?

Vplyv popkultúry a hudobných ikon na módu

Móda a hudba sú neoddeliteľne prepojené a v 80. rokoch tento vzťah dosiahol nový rozmer. Popkultúra a hudobné ikony mali obrovský vplyv na to, čo ľudia nosili, a móda sa stala spôsobom, ako vyjadriť osobnú identitu a príslušnosť k určitej kultúrnej skupine.

MTV a vznik videoklipovej kultúry

MTV, ktoré začalo vysielať v roku 1981, rýchlo zmenilo hudobný priemysel a módne trendy. Hudobné videoklipy sa stali nielen platformou pre prezentáciu hudby, ale aj módnych názorov a vizuálnych efektov, ktoré ovplyvnili módne preferencie mladej generácie.

Ikony ako Madonna v "Like a Virgin" alebo Michael Jackson v "Thriller" definovali módne momenty, ktoré sa stali okamžite rozpoznateľnými a napodobňovanými po celom svete.

Madonna a ženská emancipácia

Madonna bola nielen hudobnou superstar, ale aj módnou ikonou, ktorá redefinovala ženskú sexualitu a silu. Jej odvážne kombinácie – korzety nosila ako vrchné oblečenie, spájala šperky inšpirované kultúrou punku s krajkami a perím – sa stali synonymom pre ženskú emancipáciu.

Mladé ženy napodobňovali jej štýl a vyjadrovali cez ňu svoju individualitu a nezávislosť.

Madonna v 80. letech

Michael Jackson a uniforma superhviezdy

Michael Jackson bol ďalšou figúrou, ktorá formovala módu 80. rokov. Jeho charakteristický vojenský vzhľad, zdobené sako a jedno rukavička, sa stali ikonickými a boli napodobňované po celom svete. Jeho odevy boli navrhnuté tak, aby vynikali na pódiu a vo videoklipoch, čím sa stal módnym vzorom pre mnohých.

Prince a androgýnnosť

Prince bol známy svojou androgýnnou estetikou a schopnosťou miešať mužské a ženské prvky vo svojom šatníku. Svojou jedinečnou módou, ktorá zahŕňala vysoké podpätky, saténové a sametové materiály a extravagantné doplnky, otvoril diskusiu o genderovej identite a sexualite.

Hnutí punk patří do 80. let

Punk a new wave

Hudobné žánre ako punk a new wave priniesli do módy prvky ako kožené bundy, vytrhané tričká, netradičné účesy a piercings. Hudobné skupiny ako The Sex Pistols a The Ramones, ale aj umelkyne ako Blondie a Cyndi Lauper, predstavovali odpor voči mainstreamovej kultúre a ich móda bola výrazom tohto postoja.

Vplyv na bežnú módu

Hudobné ikony 80. rokov mali obrovský vplyv nielen na “vysokú” módu, ale aj na každodenný šatník. Fanúšikovia napodobňovali štýl svojich obľúbených umelcov prostredníctvom prispôsobeného oblečenia, ktoré bolo dostupné v obchodoch alebo cez domácu tvorbu. Tento fenomén posilnil vzťah medzi hudobným a módny priemyslom a položil základy pre dnešné celebrity–endorsed módne značky a kolaborácie.

Celkovo môžeme povedať, že 80. roky boli časom, kedy popkultúra a hudobné ikony zásadne ovplyvnili módu a dali vzniknúť niektorým z najtrvalejších štýlov, ktoré rezonujú aj v dnešnej dobe.

Postavenie módy 80. rokov v historickom kontexte

Móda 80. rokov je odrazom dynamických sociálnych, politických a ekonomických zmien, ktoré formovali toto desaťročie. Na jednej strane bola táto doba poznačená ekonomickým rastom, technologickými inováciami a globalizáciou, zatiaľ čo na strane druhej sa prehlbovali sociálne nerovnosti a pretrvávali studeno vojnové napätia.

Ekonomický boom a konzumerizmus

Móda 80. rokov bola ovplyvnená rozkvitom kapitalizmu a konzumerizmu, najmä v západných krajinách. Výrazný ekonomický rast a rozšírenie kreditných kariet umožnili ľuďom viac utrácať za módu a luxusné tovary. Tento konzumerizmus sa odrazil v extravagantných a nadmerných trendoch, ktoré boli typické pre toto obdobie.

Technologický pokrok

Technologické inovácie, ako napríklad rozšírenie káblovej televízie a domácich videorekordérov, umožnili ľuďom byť vystaveným módnej propagácii ako nikdy predtým. Hudobné videá a televízne reklamy priniesli módu a celebrity priamo do domácností, čím sa zvýšilo povedomie o aktuálnych trendoch a štýloch.

Politické a sociálne zmeny

Politická klíma 80. rokov, ktorú v mnohých krajinách ovládal konzervativizmus, sa prejavilo aj v móde. V oblasti práce a spoločenských udalostí sa objavil návrat k formálnosti a tradicionalizmu. Zároveň bola móda aj prostriedkom pre vyjadrenie protikultúrnych postojov a sociálnej kritiky, čo ilustruje popularita punku a novovlnných subkultúr.

Power dressing 80. léta

Feminizmus a Móda

Feministické hnutie malo tiež významný vplyv na módu 80. rokov. Ženy vstupovali do pracovného trhu v rekordných počtoch a móda sa prispôsobovala tejto novej realite. Power dressing, symbolizovaný vystuženými ramenami a pevnými siluetami, bol prejavom ženského hľadania rovnosti a autority v predtým mužmi ovládaných profesionálnych sférach.

Globalizácia a diverzifikácia módy

Globalizácia ovplyvnila módu 80. rokov tým, že priniesla širšiu dostupnosť exotických materiálov a inšpirácií z celého sveta. Zároveň sa značky a návrhári stávali globálnymi hráčmi, čo viedlo k zjednoteniu módnych trendov naprieč kontinentmi.

Dekáda identít

Móda 80. rokov tiež odzrkadľuje hľadanie a vyjadrovanie individuálnej identity. Subkultúry a sociálne skupiny, od yuppie po hip-hopové komunity, si vytvorili svoje vlastné módne kódy, ktoré odzrkadľovali ich hodnoty, životný štýl a postavenie v spoločnosti.

Móda ako odpoveď na stres

Napriek optimizmu a konzumerizmu 80. roky neboli bez problémov. Jadrová hrozba, AIDS kríza a rastúca obava o životné prostredie prispeli k pocitu neistoty a strachu. V mnohých prípadoch sa móda stala spôsobom, ako uniknúť od týchto realít, ponúkajúc formu sebaexpresie a úniku do sveta fantázie a zábavy.

Ženy v móde 80. rokov

Móda 80. rokov bola pre ženy obdobím plným experimentovania, sebavyjadrenia a výrazného štýlu. Táto éra priniesla so sebou niekoľko kľúčových prvkov, ktoré zásadne ovplyvnili ženský šatník, a to nielen v rámci vysokomódnych kruhov, ale aj v každodennom živote. Pozrime sa podrobnejšie na siluety a strihy, farby a vzory, ako aj populárne materiály a textílie, ktoré dominovali v ženskej móde tohto desaťročia.

Siluety a strihy, ktoré boli populárne

Osemdesiate roky v móde sa zameriavali na vytváranie dramatických siluet, ktoré zdôrazňovali určité časti tela a prejavovali individualitu.

 • Vystužené ramená: Možno najikonickejším prvkom módy 80. rokov boli vystužené ramená, ktoré sa objavovali na sakách, blúzkach a šatách. Tento trend zvýrazňoval siluetu a dodával oblečeniu autoritatívny vzhľad.
 • Vysoké pasy: Či už išlo o džínsy, sukne alebo šaty, vysoké pasy boli všadeprítomné. Zvýrazňovali postavu a často sa kombinovali s opaskami, aby sa zdôraznila úzka línia pása.
 • Široké nohavice a balónové sukne: V rozpore s trendom vysokých pasov sa objavili aj široké nohavice a objemné balónové sukne, ktoré poskytovali voľnosť pohybu a pridávali na dramatickom efekte.

Dívky v typickém oblečení pro 80. léta

Farby a vzory, ktoré dominovali ženskému šatníku

Farby a vzory boli v 80. rokoch odvážne a výrazné, často s cieľom upútať pozornosť a vyjadriť osobnú identitu.

 • Neónové farby: Od ružovej po zelenú a žltú, neónové farby boli symbolom energie a mladosti. Boli populárne v športovej móde, ale prenikli aj do večerného oblečenia a doplnkov.
 • Zvieracie vzory: Leopardie a tigrí vzory boli znakom dravosti a sexepílu. Často sa objavovali na topoch, šatkách a dokonca na obuvi a kabelkách.
 • Grafické a geometrické vzory: Vzory, ktoré sa inšpirovali pop artom a abstraktným umením, boli ľahko rozpoznateľné a stali sa súčasťou mnohých kolekcií.

Dívka v oblečení pro 80. léta

Populárne materiály a textílie

Materiály a textílie používané v móde 80. rokov boli často vyberané za účelom vytvorenia určitého efektu alebo funkcionality.

 • Lycra: Tento elastický materiál bol ideálny pre športové oblečenie a bol tiež široko používaný pri výrobe legín, ktoré sa mohli nosiť ako časť každodenného oblečenia.
 • Vinyl: Lesklý a odvážny vinyl sa používal na vytváranie futuristických topov, sukňou a doplnkov, ktoré odzrkadľovali fascináciu 80. rokov modernou technológiou a vesmírnou érou.
 • Krajka: Krajka pridala romantický a ženský prvok do oblečenia, často sa objavovala na blúzkach, šatách a ako detail na rôznych kusoch oblečenia.

Ženy v móde 80. rokov tak boli svedkami nástupu mnohých nových trendov a štýlov, ktoré sa vyznačovali odvahou, sebavedomím a zmyslom pre divadelnosť. Móda sa stala prostriedkom, prostredníctvom ktorého mohli ženy vyjadriť svoje nálady, postoje a osobnosti, a to tak v profesionálnom živote, ako aj v osobnom štýle. Svojou výstrednosťou a pestrosťou móda 80. rokov odvtedy neustále inšpiruje návrhárov a módu milujúcich ľudí po celom svete.

Muži v móde 80. rokov

Móda osemdesiatok pre mužov bola rovnako ako tá ženská plná premeny a rozmanitosti. Bola to doba, keď sa konzervatívna móda začala miešať s novými, odvážnejšími a výraznejšími trendmi. Tento desaťročný prechod priniesol niekoľko zásadných zmien v tom, ako muži pristupovali k móde a ako sa cez ňu vyjadrovali.

Prechod od konzervatívnej módy k odvážnejším trendom

Začiatok 80. rokov ešte stále niesol stopy po konzervatívnej móde 70. rokov, s oblekmi a športovými sakami ako základnými prvkami mužského šatníka. Avšak s postupným prenikaním popkultúry a nových subkultúr sa mužská móda stávala stále odvážnejšou a uvoľnenejšou.

Boombox 80. léta

Významné prvky mužskej módy

Niektoré z kľúčových prvkov, ktoré definovali mužskú módu 80. rokov, zahŕňali:

 • Kožené bundy: Kožené bundy boli neoddeliteľnou súčasťou mužskej módy, či už ako súčasť punkového vzhľadu alebo ako ikonický kúsok z filmov, ako je "Top Gun". Boli synonymom pre rebéliu a "cool" postoj.
 • Džínsy s vysokým pásom: Podobne ako u žien, aj muži nosili džínsy s vysokým pásom. Tento štýl často sprevádzali opasky a džínsy boli kombinované s rolákmi alebo tričkami s logom kapely.
 • Kostýmové súpravy: Súpravy s vystuženými ramenami a širokými kravatami boli stále populárne, najmä v pracovnom prostredí. Power dressing nebol výhradne ženský fenomén, ale prenikol aj do mužskej módy.

Vplyv rockových a popových hviezd na mužský štýl

Rockové a popové hviezdy mali obrovský vplyv na to, ako muži vnímali módu a ako sa obliekali. Hudobníci ako David Bowie, Prince, Michael Jackson, ale aj kapely ako Duran Duran a Spandau Ballet, predstavovali odvážne a často androgýnne štýly, ktoré posúvali hranice tradičného mužského oblečenia.

 • Farebné a vzorované sako: Vzorované sako, často v jasných a neónových farbách, boli medzi mužmi veľmi populárne a nosili sa na rôznych spoločenských udalostiach aj v každodennom živote.
 • Roláky: Roláky sa stali obľúbeným kúskom pod sako alebo samostatne, čo poskytovalo čistý a moderný vzhľad.
 • New Romantic štýl: Tento štýl, charakterizovaný rafinovanými siluetami, žabóm a historizujúcimi prvkami, odrážal túžbu po úniku od reality a fascináciu romantickou minulosťou.

Materiály a textílie boli tiež dôležitou súčasťou mužskej módy 80. rokov. Satén, samet a syntetické materiály, ako je polyester, boli populárne vďaka svojmu lesklému a futuristickému vzhľadu. Tieto materiály boli často používané na výrobu stage oblečenia pre hudobníkov, ale našli si cestu aj do bežnej módy.

Deti a móda 80. rokov

Móda 80. rokov neovplyvnila len dospelých, ale mala výrazný dopad aj na oblečenie detí. Detská móda tohto desaťročia bola zábavná, farebná a často odzrkadľovala trendy, ktoré boli populárne u dospelých.

Detská móda ovplyvnená dospelými trendmi

Detská móda 80. rokov často napodobňovala štýly a siluety, ktoré boli populárne medzi dospelými.

Malé dievčatká nosili kostýmy a šaty s vystuženými ramenami, podobne ako ich matky v práci. Deti nosili jasné a neónové farby, ako aj oblečenie s grafickými a geometrickými vzormi, ktoré odzrkadľovali populárne dospelé trendy. S nárastom popularity športovej módy medzi dospelými sa aj detská móda zameriavala na pohodlie a funkčnosť, pričom sa objavovali tepláky, mikiny a športové topánky.

Oblečenie pre deti s obľúbenými postavičkami z TV

Osemdesiate roky priniesli aj nárast popularity oblečenia pre deti, ktoré zdobili postavičky z obľúbených detských televíznych programov a filmov. Tento trend bol často spájaný s marketingovými stratégiami, ktoré cielili na detské publikum.

 • Tričká a mikiny s postavičkami z "Transformers", "My Little Pony" alebo "Teenage Mutant Ninja Turtles". Vo východnej Európe to boli tričká so Sandokánom či Vlkom a Zajacom.
 • Pyžamá a spodné prádlo s hrdinami z komiksov, ako sú Superman alebo Batman.
 • Školské batohy, peračníky a iné doplnky s motívmi z populárnych detských šou, ako je "Sesame Street" alebo "The Care Bears".

Rozdiely v móde pre chlapcov a dievčatá

Hoci mnohé trendy boli spoločné pre obidve pohlavia, existovali určité rozdiely v móde pre chlapcov a dievčatá:

Chlapci: Pre chlapcov bolo typické nosiť džínsy s vysokým pásom, často spolu s grafickými tričkami a teniskami. Vzory a motívy boli často inšpirované akčnými hrdinami alebo športovými tímami. Boli populárne aj kožené bundy a baseballové bundy.

Dievčatá: Dievčatá nosili rôzne štýly, od legín a tuník po balónové sukne a šaty s vysokým pásom. Oblečenie zdobili často jemné detaily ako mašle, volány a krajky.

V oboch prípadoch sa detská móda 80. rokov vyznačovala hravosťou a fantáziou, čo dávalo deťom možnosť vyjadriť svoju osobnosť a záujmy prostredníctvom oblečenia.

Školská móda 80. rokov

Oblečenie do školy v 80. rokoch odrážalo všeobecné trendy tohto desaťročia, ale zároveň muselo spĺňať aj určité školské normy a pravidlá. Deti a študenti nosili kombinácie, ktoré boli pohodlné, funkčné a zároveň v súlade s módnymi trendmi.

Oblečenie pre školské dni

Školská móda 80. rokov bola kombináciou komfortu, funkčnosti a vtedajších trendov. Aj keď školské pravidlá často diktovali určité štandardy, deti a študenti našli spôsoby, ako vyjadriť svoj osobný štýl prostredníctvom oblečenia a doplnkov. Od džínsov a tričiek s potlačou až po minisukne a legíny, školské dni boli plné štýlového oblečenia, ktoré odzrkadľovalo živý a hravý duch 80. rokov.

 • Džínsy a riflové bundy: Džínsy boli univerzálnym kúskom oblečenia, ktoré sa ľahko kombinovali s rôznymi topmi a tričkami. Riflové bundy boli tiež populárne a poskytovali vrstvený vzhľad.
 • Tričká s potlačou a svetre: Tričká s logami obľúbených kapiel alebo s popkultúrnymi motívmi boli bežnou voľbou. Svetre, často s výraznými vzormi a farbami, dodávali teplotný komfort počas chladnejších mesiacov.
 • Tenisky a topánky: Pohodlná obuv bola kľúčová, a tenisky boli obľúbenou voľbou pre každodenné nosenie. V 80. rokoch boli populárne aj kotníkové topánky a v niektorých prípadoch aj farebné alebo vzorované topánky.

Móda a oblečení 80. léta

Školské uniformy a pravidlá

V mnohých krajinách a školách boli uniformy alebo špecifické školské pravidlá pre oblečenie. Aj keď uniformy obmedzovali osobnú expresiu, študenti často pridávali osobný nádych pomocou doplnkov, ako sú farebné šnúrky na topánkach, štýlové tašky alebo šperky.

Účesy, ktoré definovali 80. roky

Účesy 80. rokov sa vyznačovali svojou rôznorodosťou a často prehnaným výrazom, čo odrážalo celkový trend v móde a popkultúre tohto desaťročia. V tejto dobe boli účesy nielen formou osobnej výpovede, ale aj odrazom sociálneho statusu a príslušnosti k určitej kultúrnej alebo hudobnej scéne.

Účesy z 80. rokov boli ikonické a odvážne. Dodnes sú synonymom pre toto desaťročie a sú obľúbenou inšpiráciou pre tématické večierky a retro módne revízie. Poďme sa teraz detailnejšie pozrieť na niektoré špecifické techniky a štýly, ktoré boli pre účesy 80. rokov charakteristické.

Trvalá jako typický účes 80. let

Trvalá ondulácia

Trvalá ondulácia, známa aj ako "perm", bola jedným z najpopulárnejších účesov 80. rokov, obľúbeným pre jej schopnosť vytvoriť dlhotrvajúci objem a kučery. Táto technika zahŕňala použitie chemikálií na zlomenie a rekonfiguráciu vlasových väzieb, čo viedlo k trvalým zmenám vo vlasovej štruktúre. Perm bola symbolom ženskosti a hravosti, a hoci bola populárna celé desaťročie, postupne sa jej popularita zmenšovala s príchodom prirodzenejších štýlov na konci 80. rokov.

Zapletanie tenkých vrkôčikov

Mnoho žien a dievčat v 80. rokoch používalo techniku zapletania tenkých vrkôčikov, v ktorých potom spali cez noc, aby ráno dosiahli vlnitý a bujný účes. Táto metóda bola cenovo dostupná a nevyžadovala návštevu kaderníctva. Bola to jednoduchá a účinná technika, ktorá umožňovala experimentovanie s rôznymi stupňami vlnitosti a objemu.

Vyfénované objemové účesy

Zrelšie ženy v 80. rokoch často preferovali vyfénované účesy, ktoré pripomínali tvar karfiolu. Tieto účesy vytvárali ilúziu hustoty a objemu a často sa dosahovali pomocou okrúhlej kefy a fénu. Pracovalo sa vrstva po vrstve, pričom sa každá sekcia vlasov fúkala od korienkov po končeky, aby sa dosiahla maximálna plnosť a vzdušnosť. Tieto účesy si vyžadovali pravidelnú údržbu a často aj použitie veľkého množstva laku na vlasy na udržanie tvaru počas celého dňa.

Ikonické účesy osobností

Mnohé účesy 80. rokov boli priamo inšpirované slávnymi osobnosťami. Hudobné ikony ako Madonna, Cyndi Lauper alebo Michael Jackson s jeho charakteristickým Jheri curlom, všetci definovali účesové trendy, ktoré boli napodobňované na celom svete. Aj filmové hviezdy a televízne osobnosti, predstavovali štýly, ktoré fanúšikovia po celom svete napodobňovali.

Napríklad:

 • Madonna sa preslávila svojimi výraznými kučerami a čelenkami, ktoré boli často napodobňované jej fanúšičkami.
 • Prince a jeho jedinečný účes s vysokou kučeravou ofinou tiež významne ovplyvnili mužskú módu.
 • Filmové postavy, ako je Molly Ringwald v "The Breakfast Club" alebo Jennifer Beals v "Flashdance", tiež definovali štýly účesov pre ženy v 80. rokoch.

Produkty a nástroje pre účesy 80. rokov

Aby sa dosiahli typické účesy 80. rokov, boli nevyhnutné určité produkty a nástroje. Laky na vlasy s vysokou fixáciou boli nevyhnutné, rovnako ako rôzne druhy gélov, púdrov na objem a mousseov. Kulmy a žehličky na vlasy boli nevyhnutné pre dosiahnutie požadovaných vĺn a kučier. V neposlednom rade, nástroje ako sponky, čelenky a farebné gumičky pomáhali dotvoriť a udržať požadovaný štýl.

Oblečenie pre voľný čas a šport v 80. rokoch

Móda 80. tych rokov sa vyznačovala nielen extravagantnými večernými šatami a power dressingom, ale aj rozvojom športového oblečenia, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou šatníka pre voľný čas. V tejto kapitole sa ponoríme do fascinujúceho sveta aerobiku a športového oblečenia, ktoré bolo nielen praktické, ale aj štýlové a výrazné.

Vzostup aerobiku a športového oblečenia ako módy

Osemdesiate roky priniesli so sebou fitness revolúciu, kde aerobik a zdravý životný štýl získali na popularite. Osobnosť ako Jane Fonda sa stali ikonami tejto éry s vlastnými fitness programami a videami, ktoré povzbudzovali ľudí, aby sa dostali do formy a zároveň vyzerali skvele. V dôsledku toho sa športové oblečenie stalo módnym aj mimo posilňovne a zumba tried.

Charakteristické prvky, ako sú legíny a teplákové súpravy

Legíny, ktoré sa stali synonymom pre 80. roky, boli nenáročné na údržbu, pohodlné a prispôsobivé na rôzne fyzické aktivity. Často sa nosili v kombinácii s dlhými tričkami alebo s krátkymi šortkami a boli doplnené farebnými páskami a čelenkami. Neónové farby a výrazné vzory na legínach odzrkadľovali dynamický duch doby.

Teplákové súpravy, ďalší základný kúsok, boli populárne u mužov aj žien. Materiály ako nylon a polyester poskytovali ľahkosť a flexibilitu, zatiaľ čo farebné kombinácie a prúžky na bokoch pridávali na štýle. Tepláky sa často nosili s koordinovanými mikinami alebo bomber bundami, čo vytváralo jednotný a športový vzhľad.

Kožená bunda

Odhalenie prostriedkov, ktoré boli v 80. rokoch na vrchole

 • Obuv na cvičenie: Značky ako Nike, Adidas a Reebok predstavili špeciálne tenisky, ktoré boli navrhnuté pre aerobik a iné športové aktivity. Tieto topánky sa rýchlo stali módnym vyhlásením aj mimo telocvične.
 • Vysoké ponožky a náramky: Vysoké ponožky často v kombinácii s legínami a náramky na zápästí alebo čelenky boli nielen praktické, ale aj dôležitým doplnkom k športovému outfitu.
 • Body a leotardy: Tieto kúsky oblečenia boli neodmysliteľnou súčasťou aerobiku a tanca. Často sa kombinovali s opaskami a legínami a boli k dispozícii v širokej škále farieb a štýlov.

Vplyv populárnej kultúry

Športová móda 80. rokov bola silne ovplyvnená populárnou kultúrou, najmä hudobnými videami a filmami. Scény z filmov ako "Flashdance" a "Footloose" ukázali hrdinov v športovom oblečení, čo podporilo trend nosiť tepláky a legíny ako každodenné oblečenie. Hudobné hviezdy ako Olivia Newton-John so svojim hitom "Physical" prispeli k rozšíreniu tejto módy do popredia populárnej kultúry.

Plavky a letná móda 80. rokov

Leto v 80. rokoch bolo synonymom pre farebnosť, odvahu a zábavu, čo sa jasne odzrkadľovalo aj v plavkách a letnom oblečení tohto desaťročia. V tejto kapitole si priblížime trendy v plavkách a letnom oblečení, pozrieme sa na vplyv plážovej kultúry na módu a predstavíme si rozmanitosť štýlov a strihov plaviek, ktoré dominovali slnečným dňom 80. rokov.

Trendy v plavkách a letnom oblečení

Plavky 80. rokov boli často výrazné s odvážnymi farebnými kombináciami a vzormi. Jednodielne plavky často zdobili vysoké nohavičky, ktoré opticky predlžovali nohy, zatiaľ čo dvojdielne bikiny sa tešili popularite vďaka ich variabilnosti a možnosti opálenia.

Letné oblečenie bolo v 80. rokoch výrazne ovplyvnené športovými trendmi. Krátke šortky, tank topy, voľné tričká a minisukne boli bežnou súčasťou letného šatníka. Materiály ako ľahký bavlnený džersej, šifón a ľahký denim poskytovali pohodlie a príjemné nosenie počas horúcich letných dní.

Vplyv plážovej kultúry na módu

Plážová kultúra mala v 80. rokoch obrovský vplyv na módu. Surfová móda a kultúra Kalifornie sa stala trendy po celom svete. Značky ako Quiksilver a Billabong boli medzi mladými ľuďmi veľmi populárne a prinášali štýl príznačný pre plážové prostredie aj do mestského života.

Rozmanitosť štýlov a strihov plaviek

Plavky v 80. rokoch ponúkali širokú paletu štýlov a strihov, ktoré umožňovali rôzne stupne odhalenia a komfortu. Vysoké nohavičky a nízke výstrihy boli charakteristické pre jednodielne plavky, zatiaľ čo bikiny s trojuholníkovými košíčkami a string nohavičkami boli pre odvážnejšie duše. Mužské plavky sa pohybovali od tradičných plavkových šortiek až po dlhšie surferské šortky.

Jednodielne plavky boli často zdobené zaujímavými detailmi, ako sú výrezy, šnúrkovanie alebo pridané ozdobné prvky. Tieto prvky pridávali na sexepíle a zároveň zachovávali istú mieru zahalenosti.

Bikiny si zachovali svoju popularitu vďaka schopnosti prispôsobiť sa rôznym typom postáv a preferenciám v opaľovaní. Rovnako ako jednodielne plavky, aj bikiny sa vyznačovali výraznými farbami a vzormi, ktoré odzrkadľovali všeobecný trend v móde 80. rokov.

Obuv, ktorá ovládla 80. roky

Osemdesiate roky sa nezaobišli bez ikonických štýlov obuvi, ktoré sa stali kľúčovými prvkami mnohých outfitov. Od všadeprítomných tenisiek až po výrazné platformy, obuv 80. rokov bola tak rozmanitá ako móda samotná.

Prehľad populárnej obuvi (tenisky, kotníkové topánky, platformy)

Tenisky boli nepochybne jedným z najpopulárnejších druhov obuvi v 80. rokoch, a to nielen pre ich pohodlie, ale aj pre športový a ležérny vzhľad, ktorý prinášali do každodenného štýlu. Či už išlo o bežecké tenisky alebo tenisky na basketbal, boli symbolom mládeže a aktívneho životného štýlu.

Kotníkové topánky boli tiež veľmi populárne, najmä tie s príznačnými prvkami, ako sú pracky, remienky a výrazné podrážky. Tieto topánky sa často nosili s džínsami alebo legínami a dodávali rockový alebo punkový nádych outfitom.

Platformy zažili svoj veľký návrat v 80. rokoch, pričom ich nosili muži aj ženy. Tieto vysoké topánky s hrubou podrážkou boli symbolom disco éry a získali si popularitu aj v mainstreamovej móde, často zdobené svetlými farbami a lesklými materiálmi.

Významné značky a modely

Niektoré značky obuvi boli v 80. rokoch synonymom pre štýl a kvalitu. Nike s ich modelom Air Jordan zaznamenal obrovský úspech a stal sa kultovým artiklom medzi mladými ľuďmi a športovcami. Adidas s modelmi ako Stan Smith a Superstar tiež dominoval na trhu s teniskami.

Reebok sa preslávil najmä vďaka aerobiku a ich model Freestyle bol neoddeliteľnou súčasťou športovej módy. Vans a Converse zase reprezentovali skaterskú a rockovú scénu s ich klasickými plátenými teniskami.

Vplyv obuvi na celkový outfit

V 80. rokoch bola obuv často centrálnym bodom outfitu, ktorý určoval celkový štýl a atmosféru. Farebné tenisky mohli oživiť jednoduchý outfit a pridať mu športový nádych, zatiaľ čo platformy a kotníkové topánky zdôrazňovali odvážny a rebelský štýl.

V niektorých subkultúrach bola obuv dokonca vnímaná ako vyjadrenie identity – napríklad punkeri a skinheadi uprednostňovali Dr. Martens, zatiaľ čo hip-hopová scéna sa spájala s teniskami Adidas a Nike. Obuv tak mala nielen praktický účel, ale stala sa dôležitým módnym vyhlásením a súčasťou kultúrnej identity.

Slávnostné oblečenie a párty móda 80. rokov

Párty móda 80. tych rokov bola rovnako energická a výrazná ako celá dekáda. Bola to doba veľkých večierkov, výstredných bálov a hollywood glamour, ktorá sa odzrkadlila v šatách, oblekoch a formálnych odevov, ktoré ľudia nosili. V tejto kapitole sa zameriame na slávnostné oblečenie a párty módu, ktorá ovládla 80. roky, a pozrieme sa na vplyv, ktorý na ňu mali filmy a televízia.

Šaty, obleky a iné formálne odevy typické pre 80. roky

Šaty v 80. rokoch boli často veľkolepé, s dôrazom na výrazné siluety a luxusné materiály. Populárne boli šaty s vystuženými ramenami. Mnoho šiat malo aj zdobené korzety, výrazné riasenie a používali látky ako satén, taft a samet, ktoré pridávali na dramatickom efekte.

Muži nosili na formálne udalosti obleky s vystuženými ramenami a často sa rozhodovali pre jasné farby a vzory. Smokingy a fraky boli často zdobené saténovými lemovaniami a inými luxusnými detailmi, ktoré zvýrazňovali slávnostný charakter udalosti.

Filmy a televízia mali obrovský vplyv na to, čo ľudia považovali za vhodné na slávnostné príležitosti. Televízne seriály ako "Dynasty" a "Dallas" ukazovali luxus a prepych, ktoré sa stali charakteristickými pre formálne oblečenie tohto desaťročia.

Elegantní žena 80. let

Prvky, ktoré robili párty módu 80. rokov výnimočnou

Párty móda 80. rokov bola výnimočná svojou láskou k detailom a prehnanosti. Sequiny, perly a flitre boli bežnou súčasťou večerných šiat a pridávali iskru a oslnenie každému outfitu. Vysoké podpätky, často v štýle stiletto alebo s platformou, boli takmer nevyhnutným doplnkom k večerným šatám.

Doplnky boli tiež dôležité a často rovnako výrazné ako samotné šaty. Veľké náušnice, masívne náhrdelníky a náramky a zdobené kabelky pridávali na luxusnom vzhľade.

Svadobná móda 80. rokov

Svadobná móda 80. rokov bola stelesnením všetkého, čo bolo v tom čase považované za štýlové a extravagantné. Bol to čas, keď svadobné šaty prekročili hranice tradičného a transformovali sa na grandiózne výtvory, ktoré odrážali osobnosť a vkus nevesty.

Charakteristické prvky svadobnej módy

Svadobné šaty v 80. rokoch boli často navrhnuté tak, aby vytvorili dramatický efekt. Známe boli najmä tieto prvky:

 • Vystužené ramená: Podobne ako v každodennom oblečení aj svadobné šaty mali často vystužené ramená, ktoré neveste dodávali autoritatívny a sebavedomý vzhľad.
 • Objemné sukne: Mnoho svadobných šiat malo objemné, často viacvrstvové sukne, ktoré vytvárali princeznovský efekt. Používali sa materiály ako tyl a organza, aby sa dosiahol požadovaný objem.
 • Dlhé závoje a čipka: Dlhé závoje boli takmer povinnou súčasťou svadobného outfitu a čipka bola používaná na zdobenie šiat, čím sa dodávalo romantický a elegantný nádych.
 • Perly a flitre: Na zdobenie šiat sa často používali perly a flitre, ktoré pridávali na sofistikovanosti a luxuse.

Vplyv celebrít a kráľovských svadieb

Svadobná móda 80. rokov bola silne ovplyvnená celebritami a kráľovskými osobnosťami. Snáď najikonickejšie svadobné šaty tohto desaťročia nosila princezná Diana pri svojom sobáši s princom Charlesom v roku 1981. Jej šaty s dlhými rukávmi, vystuženými ramenami, obrovskou sukňou a dlhým závojom definovali svadobnú módu celej dekády.

Zmeny v spoločenských normách

80. roky boli tiež obdobím, keď sa začali meniť spoločenské normy a svadby sa stávali viac osobnými a jedinečnými. Nevesty sa viac zameriavali na vyjadrenie svojej osobnosti prostredníctvom svadobných šiat, čo viedlo k rozmanitejším štýlom a menej konzervatívnym výberom.

Svadobná móda 80. rokov bola doba plná pompéznosti, romantiky a osobného štýlu. Svadobné šaty tohto desaťročia boli navrhnuté tak, aby urobili dojem a zostali v pamäti.

Čo bolo považované za sexi a príťažlivé

V 80. rokoch bol sexappeal definovaný odvahou, sebavedomím a výrazným štýlom. Ideály krásy boli ovplyvnené popkultúrou a módnym priemyslom. Ženy často zvýrazňovali svoje krivky výstrednými strihmi a výraznými materiálmi, ako je koža, krajka a lesklé textílie. Muži zasa uprednostňovali sebavedomé a mierne exhibicionistické štýly, ktoré zdôrazňovali ich fyzickú kondíciu a postavu.

Známe osobnosti a ich príspevok k ideálom krásy

V 80. rokoch sa ako ikony krásy a sexappealu etablovali mnohé známe osobnosti, ktoré mali významný vplyv na to, čo bolo považované za atraktívne a žiaduce. Medzi supermodelkami, ktoré definovali éru, patrili Jerry Hall, Iman a Paulina Porizková. Tieto ženy boli známe svojimi nezameniteľnými rysmi, eleganciou a charizmou, ktorá presahovala hranice módnych prehliadok a zasahovala do popkultúry.

V 90. rokoch pokračovala éra supermodeliek s osobnosťami ako Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell a Christy Turlington, ktoré určovali ideály krásy až do polovice dekády. Ich prítomnosť v reklamných kampaniach, na obálkach časopisov a na módnych prehliadkach mala obrovský vplyv na módu a kultúru krásy. Tieto ženy boli oslavované nielen pre svoju fyzickú príťažlivosť, ale aj pre svoj profesionálny postoj a schopnosť transformovať módu a krásu do formy umenia.

George Michael - zpěvák 80. let

Medzi mužmi sa ako ideály krásy presadili osobnosti ako Mel Gibson a Bruce Willis, ktorí boli známi svojou mužnosťou a charizmou. Hudobník George Michael zase reprezentoval kombináciu šarmu, talentu a príťažlivosti, ktorá ho robila ikonou svojej doby.

Tieto osobnosti nielenže určovali, čo bolo v danom období považované za príťažlivé, ale tiež významne prispeli k širšiemu pochopeniu krásy a sexappealu.

Ako sa zmenil pohľad na príťažlivosť od 80. rokov po dnes

Od 80. rokov došlo k značným zmenám v tom, ako spoločnosť vníma sexappeal a príťažlivosť.

Zatiaľ čo v 80. rokoch prevládal v móde a médiách názor, že "viac je viac", dnešné ideály krásy sú často viac zamerané na prirodzenosť, autenticitu a rozmanitosť.

Hoci sú niektoré prvky 80. rokov stále obľúbené, ako sú napríklad zdôraznené pery a objemné vlasy, dnes je veľký dôraz na individualitu a sebaprijatie. Sociálne médiá a rastúce hnutie za inkluzivitu a reprezentáciu v móde a kráse ukazujú, že definícia toho, čo je považované za sexi a príťažlivé, je viac rozmanitá a inkluzívna než kedykoľvek predtým.

Ekológia a udržateľnosť v móde 80. rokov

V 80. rokoch nebol koncept udržateľnosti v móde tak výrazne prítomný v spoločenskom diskurze, ako je to dnes. Ekologické a udržateľné praktiky v móde boli v tom čase vo veľkej miere okrajovým fenoménom a neboli prioritou pre väčšinu módnych značiek a spotrebiteľov. Napriek tomu existovali určité iniciatívy a hnutia, ktoré sa snažili o zmenu.

V 80. rokoch sa začali objavovať prvé značky a návrhári, ktorí sa zameriavali na ekologické aspekty módy. Tieto alternatívne prístupy však boli často vnímané ako nišové a nezískali širšiu popularitu. Spoločnosti ako Patagonia a Eileen Fisher boli medzi prvými, ktoré začali venovať pozornosť ekologickým otázkam, ako sú recyklácia materiálov a etická výroba.

Na začiatku osemdesiatych rokov tiež začali pôsobiť environmentálne organizácie ako Greenpeace, ktoré upozorňovali na škodlivé dopady priemyselnej výroby na životné prostredie. Tieto organizácie často vyvíjali tlak na spoločnosti, aby zmenili svoje postupy a stali sa zodpovednejšími voči planéte.

V oblasti módy sa začali objavovať aj prvé známky záujmu o recyklované materiály a trvalo udržateľné zdroje. Napríklad niektorí návrhári experimentovali s použitím organickej bavlny alebo recyklovaných textílií, ale tieto pokusy boli v porovnaní s dnešnými štandardmi pomerne skromné.

Väčšina módy 80. rokov bola však stále charakterizovaná masovou výrobou, spotrebiteľskou kultúrou a rýchlymi trendmi, ktoré mali často za následok nadmerné množstvo odpadu a negatívny dopad na životné prostredie. Tento konzumný prístup mal za následok nadmerné využívanie prírodných zdrojov a významne prispel k problémom, ako sú odpad z textílií a znečistenie vodných zdrojov.

V 80. rokoch nebolo udržateľné myslenie v móde príliš rozšírené, a hoci existovali určité iniciatívy a značky, ktoré sa snažili o zodpovednejší prístup, tieto boli často okrajové a nemali veľký vplyv na hlavný prúd módy. Avšak práve tieto skoré kroky položili základy pre súčasnú udržateľnú módu a postupný posun smerom k ekologickejším a etickejším praktikám v módom priemysle.

Záverečný pohľad na to, ako sa móda 80. rokov odráža v súčasných trendoch

Móda 80. rokov je dôkazom toho, že štýl je cyklický a trendové prvky sa často vracajú v novej podobe. Súčasné trendy, ako sú obnovená láska k neónovým farbám, oživenie retro športových značiek a návrat vystužených ramien, sú priamym odrazom módy 80. rokov.

Dnešní návrhári čerpajú inšpiráciu z odvážnych siluet, farebných blokov a dekadentného zdobenia, ktoré boli v tomto desaťročí populárne, a prispôsobujú ich súčasným estetickým a funkčným požiadavkám. Móda 80. rokov teda naďalej formuje a obohacuje súčasný módny priemysel svojím unikátnym prínosom.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Radka Žiaková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.

Obrázky:

https://www.freepik.com/free-photo/80s-trainer-doing-exercises_34089311.htm#page=2&query=90s&position=48&from_view=search&track=sph&uuid=dfbf8018-e826-4c3a-b481-15f77c87a380

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/sedenie-byt-spolu-pozicia-statie-6939076/

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/manazer-sedenie-vyraz-tvare-spojenie-3756679/

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/auto-vozidlo-respekt-skupina-10400965/

https://www.freepik.com/free-photo/handsome-young-man-holding-boombox_7858227.htm#query=retro%20foto%2080%20roky&position=1&from_view=search&track=ais&uuid=07d5 47e6-d803-4d37-ac6f-2b455e2d023c

https://www.vecteezy.com/photo/31711157-girls-in-80s-fashion-clothes

https://www.vecteezy.com/photo/35824099-ai-generated-portrait-of-a-beautiful-young-couple-in-the-shopping-mall-shallow-depth-of-field-a-1980s-mall-scene-wi th-period-appropriate-outfits-ai-generated

https://www.shopify.com/stock-photos/photos/casual-mens-fashion-on-rooftop?q=retro +fashion

https://unsplash.com/photos/woman-carrying-shopping-p aper-bags-walking-towards-beige-car-inside-parking-lot--IAYGnq377g

https://unsplash.com/photos/shallow-focus-photo-of-woman-in-blue-and -gray-long-sleeved-shirt-3mGnYRUNIck

https://www.freepik.com/free-photo/attractive-woman-leather-jacket_6712778.htm#query=retro%20fasion%20pictures&position=13&from_view=search&track=ais&uuid=31dadf 60-b1fe-454b-9733-e7ce5a2941fe

https://www.shopify.com/stock-photos/photos/blowdrying-hair?c=hair

Máme i další články

Obľúbené značky second hand oblečenia