Ako odstrániť z oblečenia živicu

Trávite radi čas s deťmi v lese? Potom sa vám už možno stalo, že ste si okrem spoločných zážitkov a pokoja na duši priniesli z lesa aj živicu na oblečení.

 Určite už viete, že obľúbené tepláky alebo bundu postihnuté týmto lesným „produktom“ nemusíte hneď vyhadzovať. V čom ale možno tápete sú spôsoby jej odstránenia. A tých je, našťastie, hneď niekoľko.

 

Odlakovač (nielen) na nechty

Ak máte doma odlakovač na nechty, skúste najskôr ten. Polejte s ním škvrnu od živice a nechajte dostatočne vsiaknuť. Potom pošúchajte medzi prstami a dôkladne vyperte žlčovým mydlom.

Odlakovač môžete použiť aj na ruky, na ktorých sa živica tiež rada drží. Dajte si pozor na drobné ranky, ktoré sa po lesných hrách môžu ľahko vyskytnúť. Ruky si nezabudnite dôkladne umyť mydlom.

 

Vyskúšajte lieh

Nedisponuje vaša domácnosť odlakovačom na nechty? Rovnako vám poslúži aj lieh, terpentín alebo technický benzín. Nezabudnite po ich použití znečistené tričko alebo tepláky opäť vyprať žlčovým mydlom.

 

Mastnota si so živicou tiež poradí

Ďalší spôsob, ktorým sa zbavíte otravnej živice na oblečení je niečo mastné. Poslúžia vám veci priamo z vašej komory – maslo, masť alebo akýkoľvek olej. Živicovú škvrnu pošúchajte medzi prstami, nechajte pôsobiť a potom oblečenie vyperte. Tentokrát v mydlovej vode.

 

Máte žehličku?

Pokiaľ ste ešte nezanevreli na žehlenie a mikiny a tepláky len preženiete sušičkou, potom máte doma ďalšieho pomocníka.

Priložte na škvrnu niekoľko vrstiev obrúskov a niekoľkokrát prežehlite. Živica sa teplom rozpustí a do obrúskov vsiakne. Dajte ale pozor na to, aby živica nepresiakla až na žehličku a nezničila ju.

 

Týmto článkom otvárame náš nový seriál o odstraňovaní rôznych druhov škvŕn. Tieto informácie sú síce na internete ľahko dohľadateľné, nám ale chýba pekný a prehľadný zoznam na jednom mieste.

Tešiť sa môžete tiež na súhrnnú infografiku na stiahnutie, v ktorej nájdete všetky spôsoby ako odstrániť bežné a ťažko prateľné škvrny, s ktorými sa na detskom oblečení stretávate často.

Obľúbené značky second hand oblečenia

  • a ďalšie...
  • a ďalšie...