• Oblečení
 • Blog
 • Vintage a retro móda od 20.tych rokov po súčasnosť: Ako staré oblečenie formuje nové trendy

Vintage a retro móda od 20.tych rokov po súčasnosť: Ako staré oblečenie formuje nové trendy

16.1.2024

Vintage oblečenie sa v posledných rokoch teší rastúcej popularite z mnohých dôvodov. V dnešnej dobe, kedy je móda často riadená trendmi rýchlej módy a neustále sa meniacimi štýlmi, vintage oblečenie ponúka alternatívny spôsob, ako sa obliecť s cieľom vyjadriť osobnosť a jedinečnosť.

Prečo sa vintage oblečenie teší rastúcej popularite

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia siahajú po vintage kúskoch, je ich autenticita a charakter. Oblečenie z minulých dekád je často spojené s určitou históriou a príbehom, ktorý dodáva nositeľovi pocit unikátnosti. Vintage odevy sú tiež považované za symbol štýlu a dobrého vkusu, pretože mnohé z nich reprezentujú klasické a nadčasové dizajny, ktoré nikdy nevyjdu z módy.

Okrem toho je tu dôraz na udržateľnosť a ekologický prístup k móde. Vintage oblečenie je často vnímané ako ekologická voľba, pretože jeho nosením sa predlžuje životnosť odevov a znižuje potreba výroby nových, čo má priaznivý vplyv na životné prostredie. V čase, keď sa ľudia stávajú čoraz viac vedomými environmentálnych problémov, vintage móda predstavuje cestu k zodpovednejšiemu a udržateľnejšiemu spôsobu života.

Napokon, rastúci záujem o vintage oblečenie môže byť spôsobený aj rastúcou nostalgiou za minulosťou a túžbou po pripojení sa k určitej ére alebo kultúrnej epochy. Či už ide o štýly zo 60., 70., alebo 90. rokov, vintage oblečenie nám umožňuje experimentovať s rôznymi módnymi vplyvmi a vytvoriť si osobitý vzhľad, ktorý odzrkadľuje našu individualitu.

Vintage Oblečenie: Krátka história a jej vplyv na súčasnú módnu scénu

Vintage oblečenie, s jeho nezameniteľným šarmom a príbehom, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou sveta módy. Jeho pôvab spočíva nielen v estetike minulosti, ale aj v trvalosti a unikátnosti, ktoré ponúka v rýchlo sa meniacom módnom priemysle.

Pohľad do histórie vintage módy

Termín "vintage" sa tradične vzťahuje na oblečenie a módu z obdobia od 20 do 100 rokov dozadu, ktoré odzrkadľuje charakteristické trendy svojej doby. Vintage móda začala naberať na popularite v 60. a 70. rokoch 20. storočia, kedy mladí ľudia začali v second-hand obchodoch hľadať unikátne kúsky, ktoré by vyjadrili ich individualitu a odpor voči hlavným módnym trendom.

V 80. a 90. rokoch sa vintage móda stala ešte výraznejšou časťou popkultúry, s ikonami ako Madonna alebo Kurt Cobain, ktorí nosili vintage kúsky ako vyjadrenie svojej identity a postojov.

Vintage vs. Retro: Rozlíšenie pojmov

Hoci termíny vintage a retro sú často používané zameniteľne, predstavujú dve odlišné kategórie, ktoré si zaslúžia bližšie vysvetlenie.

Definícia a rozdiely medzi vintage a retro oblečením

Vintage oblečenie je originálne oblečenie z minulosti, typicky od 20 do 100 rokov staré. Ako už bolo spomenuté, je to oblečenie, ktoré zachytáva štýl a ducha konkrétneho obdobia. Vintage kúsky sú cenami pre ich historickú hodnotu, kvalitu a často aj pre ich vzácnosť, pretože mnohé z nich sú už dnes iba ťažko nájditeľné.

Retro oblečenie na druhej strane označuje nové alebo nedávno vyrobené kúsky, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyzerali staromódne alebo aby napodobňovali štýl z určitého historického obdobia. Retro oblečenie môže byť vytvorené s použitím moderných materiálov a techník, ale jeho dizajn je inšpirovaný minulosťou.

Príklady vintage a retro štýlov

Vintage štýl môže zahŕňať originálne swing šaty zo 40. rokov, rockabilly módne kúsky z 50. rokov alebo bohémske hippie šaty zo 70. rokov. Tieto kúsky nesú v sebe autentickú atmosféru doby, v ktorej boli vyrobené.

Retro štýl sa môže prejaviť v nových šatách s bodkami, ktoré pripomínajú 50. roky, alebo v tričkách s grafickými potlačami inšpirovanými 80. rokmi. Retro kúsky sú obľúbené pre ich schopnosť kombinovať nostalgiu s moderným pohodlím a dostupnosťou.

Pri nakupovaní vintage alebo retro oblečenia je dôležité vedieť, či hľadáte autentický kúsok z minulosti alebo modernú kreáciu, ktorá sa len inšpiruje minulým desaťročím. Rozpoznať rozdiel medzi týmito dvoma štýlmi môže pomôcť zabezpečiť, že nájdete presne to, čo hľadáte a čo najlepšie vyjadruje váš osobný štýl.

Dôvody obľúbenosti vintage oblečenia

Vintage oblečenie si za posledné desaťročia vytvorilo stabilné miesto v srdciach módnych nadšencov a jeho popularita neustále rastie. Existuje niekoľko kľúčových dôvodov, prečo si ľudia vyberajú vintage oblečenie namiesto alebo ako doplnok k súčasným trendom.

Udržateľnosť a ekologický aspekt

V súčasnosti, keď sa spoločnosť čoraz viac zamýšľa nad svojím vplyvom na planétu, sa udržateľnosť stáva dôležitým aspektom vo všetkých odvetviach, vrátane módy. Vintage oblečenie je považované za ekologickú voľbu, pretože predlžuje životnosť odevov a znižuje potrebu produkcie nových materiálov, čím sa znižuje ekologická stopa.

Táto cirkulárna ekonomika oblečenia nielenže znižuje množstvo odpadu, ale tiež oslovuje tých, ktorí chcú svojim spôsobom spotreby prispieť k lepšiemu životnému prostrediu.

Jedinečnosť a originalita

V dobe masovej produkcie a jednotnej módy hľadajú mnohí jedinečnosť a originalitu, ktorú vintage oblečenie ponúka. Každý kúsok má svoj vlastný príbeh a charakter, čo umožňuje nositeľom vyjadriť svoju osobnosť a odlíšiť sa od davu. Vyhľadávanie a kombinovanie vintage kúskov je pre mnohých tvorivým procesom, ktorý poskytuje priestor pre osobný štýlový výraz.

Kvalita a trvanlivosť materiálov

Mnoho vintage oblečenia bolo vyrobené v časoch, kedy bola na prvom mieste kvalita a remeselné spracovanie. Materiály boli často robustnejšie a šitie bolo detailnejšie, čo znamená, že tieto odevy môžu vydržať oveľa dlhšie ako niektoré súčasné výrobky.

Ľudia oceňujú túto trvanlivosť a často vnímajú vintage oblečenie ako investíciu, ktorá s pribúdajúcimi rokmi môže dokonca zvýšiť svoju hodnotu. Skúste ešte prehľadať maminu alebo babkinu skriňu, stojany a vešiaky na šaty, možno nájdete naozaj hodnotný kúsok.

Investičná hodnota vintage kúskov

Pre zberateľov a znalcov módy môže mať vintage a retro oblečenie nielen sentimentálnu, ale aj finančnú hodnotu. Niekedy sa jedná o kúsky od známych návrhárov alebo oblečenie spojené s významnými historickými udalosťami, ktoré sú vyhľadávané pre svoj potenciál zhodnotenia.

Investovanie do vintage módy môže byť ziskové, najmä ak ide o vzácne a dobre udržiavané kúsky.

Ako rozpoznať pravé vintage oblečenie

Hľadanie pravého vintage oblečenia je umením, ktoré si vyžaduje znalosť a pozornosť k detailom.

Ak chcete rozpoznať autentické vintage kúsky, mali by ste venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým znakom, ktoré vám pomôžu rozlíšiť pravé vintage oblečenie od jeho imitácií alebo retro inšpirácií.

Značky a štítky z minulosti

Značky a štítky sú jedným z najspoľahlivejších ukazovateľov veku oblečenia. Staršie kúsky často majú štítky, ktoré sú vyrobené z iných materiálov, majú iný font alebo štýl loga, než je bežné dnes.

Staré logá a názvy značiek, ktoré už možno nie sú v prevádzke, alebo ktoré si od svojho vzniku prešli zmenami, sú dobrým ukazovateľom veku oblečenia.

Materiály a výrobné techniky

Materiály použité v minulosti sa môžu líšiť od tých, ktoré sa používajú dnes. Napríklad vintage oblečenie môže obsahovať prírodné vlákna ako bavlnu, vlnu, hodváb, alebo dokonca syntetické materiály špecifické pre určité obdobie, ako je polyester zo 70. rokov.

Skúmanie švov a konštrukcie môže tiež odhaliť výrobné techniky, ktoré sú viac charakteristické pre minulé dekády, ako sú ručné švy alebo ťažko dostupné techniky strojového šitia.

Špecifické prvky dizajnu a strihu

Vintage oblečenie často zahŕňa dizajnové prvky, ktoré sú typické pre určité obdobie. Napríklad šaty s vysokým pásom a plnou sukňou môžu naznačovať 50. roky, zatiaľ čo geometrické vzory a široké golieriky môžu byť indikatívne pre 70. roky. Všimnite si aj dĺžku šiat, štýl goliera, druh zapínania (ako sú zipsy, gombíky alebo háčiky) a iné detaily, ktoré môžu odhaliť vek odevu.

Pri hľadaní pravého vintage oblečenia je tiež dôležité vykonávať výskum a byť informovaný o histórii módy, aby ste lepšie rozumeli kontextu a charakteristikám, ktoré hľadáte. S trochou znalostí a ostražitosti môžete objaviť skutočné poklady, ktoré vám pridajú štýl a príbeh do vášho šatníka.

Kde nájsť kvalitné vintage oblečenie

Vintage oblečenie mlady ludiaAk ste milovníkom vintage oblečenia, určite viete, že nájsť kvalitné kúsky môže byť niekedy výzvou. Našťastie existuje niekoľko miest, kde môžete skúsiť svoje šťastie, a to nielen v kamenných obchodoch, ale aj online. Tu je prehľad, kde hľadať kvalitné vintage oblečenie v Českej a Slovenskej republike, ako aj na internete.

Prehľad obchodov a trhov v Českej a Slovenskej republike

Väčšie mestá ako Praha, Bratislava, Brno či Košice sú domovom pre rôzne vintage a second hand obchody.

Môžete tam nájsť špecializované predajne, ktoré sa venujú predaju starožitného oblečenia a doplnkov z minulých desaťročí. Často sú to malé obchodíky s osobitou atmosférou, kde každý kúsok má svoj príbeh. Okrem toho sa v týchto mestách pravidelne konajú aj vintage trhy alebo burzy, kde môžete nájsť široký výber oblečenia a doplnkov.

Zaujímavosť: Poznáte výhody a nevýhody nákupu v second handoch? V článku nájdete aj zoznam kvalitných obchodov z druhej ruky v Čechách a na Slovensku.

Online platformy a e-shopy

V dnešnej digitálnej dobe sú online trhoviská a e-shopy skvelým miestom na hľadanie vintage oblečenia. Platformy ako eBay, Vinted alebo Etsy ponúkajú široký výber vintage a retro oblečenia od predajcov z celého sveta. Mnohé z nich majú možnosť filtrovania podľa veľkosti, štýlu, dekády alebo značky, čo vám uľahčí hľadanie presne toho, čo potrebujete.

Tipy na nákup z druhej ruky a výmeny oblečenia

Nákup z druhej ruky môže byť niekedy lotériou, ale ak budete vedieť, na čo sa zamerať, môžete nájsť skutočné poklady. Pri nákupe vintage oblečenia je dôležité skontrolovať stav odevu, prípadné poškodenia, opotrebenie alebo chýbajúce diely (ako sú gombíky či zipsy). Pozrite si aj materiál a štítky, ktoré môžu napovedať o pôvode a dobe výroby oblečenia.

Výmena oblečenia je tiež populárna medzi milovníkmi vintage módy. Môžete sa zúčastniť výmenných akcií alebo sa pridať do online komunít, kde ľudia vymieňajú oblečenie medzi sebou. Je to skvelý spôsob, ako obnoviť svoj šatník bez toho, aby ste museli minúť veľa peňazí.

Údržba a starostlivosť o vintage oblečenie

Vintage oblečenie si pre svoju históriu a jedinečnosť zaslúži špeciálnu pozornosť. Správna starostlivosť nielenže predĺži životnosť týchto kúskov, ale tiež uchová starožitný vzhľad, ktorý je pre vintage oblečenie tak príťažlivý.

Rady a tipy na čistenie a skladovanie

Čistenie: Predtým, ako sa pustíte do čistenia vintage oblečenia, vždy si prečítajte štítky s pokynmi na údržbu. Niektoré materiály môžu vyžadovať ručné pranie alebo profesionálne čistenie. Pri ručnom praní používajte jemné prací prostriedky a vlažnú vodu, aby ste predišli poškodeniu tkaniny.

Odstránenie zápachu: Vintage oblečenie môže mať často špecifický zápach. Ten môžete odstrániť napríklad vetráním na čerstvom vzduchu, použitím sody bikarbóny alebo ocotnej vody. Pri silnejších zápachoch môže pomôcť aj zamrazenie odevu v mrazničke.

Skladovanie: Vintage oblečenie by malo byť skladované v suchom a tmavom prostredí, aby sa predišlo vyblednutiu farieb a vlhkostným škodám. Používajte kvalitné ramienka a pri niektorých kúskoch, ako sú šaty alebo kabáty, je vhodné použiť aj obaly na oblečenie.

Tip: Viete, ako si vybrať kôš na bielizeň?

Žehlenie: Pri žehlení vintage oblečenia buďte opatrní a používajte primeranú teplotu. Niektoré staré tkaniny môžu byť citlivé na vysoké teploty. Kde je to možné, používajte radšej parný žehlič alebo napařovač.

Opravy a úpravy: Ak je to potrebné, nebojte sa obrátiť na profesionálneho krajčíra, ktorý má skúsenosti s opravami vintage oblečenia. Opravy by mali byť vykonané tak, aby boli v súlade so štýlom a vekom odevu.

Ako predĺžiť životnosť vintage kúskov

 • Vyhnite sa častému praniu a čisteniu, kde to nie je nevyhnutné, aby ste minimalizovali opotrebenie materiálu.
 • Pri skladovaní používajte acid-free papier, ktorý zabráni žltnutiu a krehnutiu tkanín.
 • Investujte do kvalitných obalov na oblečenie, ktoré ochránia vaše vintage kúsky pred prachom a škodcami.
 • Noste a manipulujte s vintage oblečením opatrne, aby ste predišli nechcenému poškodeniu.
 • Pravidelne kontrolujte stav vintage odevov a pri najmenších známkach opotrebenia ich nechajte opraviť alebo zreštaurovať.

Vintage móda a kultúrny vplyv

Moda 50 rokovVintage móda má hlboké korene v kultúre a často sa odzrkadľuje v rôznych formách umenia, vrátane filmu, hudby a vizuálneho umenia. Tieto oblasti sú navzájom prepojené a často sa inšpirujú historickými obdobiami, ktoré boli prelomové nielen v móde, ale aj v spoločenských zmenách.

Film:

Mnohé filmy a televízne seriály siahajú po estetike minulých dekád, či už ide o zlatú éru Hollywoodu alebo rozmarné 60. roky. Kostýmoví dizajnéri pracujúci na filmoch ako "The Great Gatsby", "Mad Men" alebo "Downton Abbey" starostlivo rekonštruujú odevy a príslušenstvo danej doby, čím divákom približujú atmosféru a štýl života postáv.

Hudba:

Hudobné žánre, ako je swing, rockabilly alebo punk, boli úzko spojené s módnymi trendmi svojej doby. Interpreti ako Elvis Presley, The Beatles alebo Madonna boli nielen hudobnými ikonami, ale aj módne vplyvnými osobnosťami, ktorých štýl oblečenia bol často napodobňovaný fanúšikmi po celom svete.

Umenie:

Vizuálne umenie, ako sú maľba, fotografia alebo dizajn, často zobrazuje odevy a módu z minulých období. Umelecké diela môžu byť priamou inšpiráciou pre návrhárov a dizajnérov, ktorí čerpajú z historických prvkov a transformujú ich do súčasných kolekcií.

Ikonické postavy a osobnosti, ktoré ovplyvnili vintage módne trendy

 • Audrey Hepburn: Svojim elegantným a nadčasovým štýlom sa stala módny vzor pre ženy po celom svete. Jej malé čierne šaty z filmu "Breakfast at Tiffany's" sú stále považované za vrchol elegancie.
 • Marilyn Monroe: Ikona 50. rokov, ktorá sa preslávila svojím sexepílom a glamourným štýlom. Jej ikonické outfity, ako sú šaty z filmu "The Seven Year Itch", sú dnes symbolom vintage módy.
 • James Dean: Rebel bez príčiny, ktorý ovplyvnil módu pre mladých mužov svojimi džínsami, koženými bundami a bielymi tričkami.
 • David Bowie: Jeho experimentálne prístupy k móde a schopnosť premeny z neho urobili módnu ikonu, ktorá ovplyvnila nie len hudbu, ale aj módu a kultúru.

Vintage oblečenie a móda jednotlivých dekád

Vintage móda je dokonalým svedkom toho, ako sa móda a spoločenské dianie navzájom ovplyvňujú. Ponúka alternatívu k masovej produkcii a predstavuje štýlový, udržateľný a etický prístup k móde, ktorý rezonuje s mnohými milovníkmi módy dnes. Vintage oblečenie je tiež živým dokumentom sociálnych a kultúrnych zmien.

Móda 20. rokov

Dvadsiate roky 20. storočia, známe ako éra flapperov, priniesli revolúciu v ženskej móde. Charakteristické boli kratšie šaty s nízkym pásom, často zdobené flitrami alebo perličkami, ktoré odrážali oslavu života po prvej svetovej vojne. Muži nosili ostré obleky, ktoré zdôrazňovali postavu a eleganciu.

Právo voliť a zvýšená účasť žien v pracovnom procese viedli k emancipácii a to sa odzrkadlilo aj v móde. Ženy odhodili korzety a začali nosiť pohodlnejšie a odvážnejšie šaty, čo symbolizovalo ich novo získanú slobodu.

Bolo to obdobie džezu, art deco a modernizmu, ktoré mali veľký vplyv na dizajn a módu. Architektúra a interiérový dizajn sa stali viac geometrickými a strohými, čo sa prejavilo aj v móde jednoduchšími a čistými líniami.

Filmové hviezdy sa stali módnymi ikonami a ich štýl napodobňovali ľudia po celom svete. V tomto desaťročí tiež došlo k rozvoju automobilového priemyslu, čo malo vplyv na potrebu funkčnejšieho a praktickejšieho oblečenia pre ženy.

Móda 30. rokov

Tridsiate roky minulého storočia boli poznačené Veľkou hospodárskou krízou, ktorá výrazne ovplyvnila aj módu. V tomto desaťročí sa objavil trend jednoduchšieho a skromnejšieho oblečenia, ktoré odrážalo ekonomické ťažkosti mnohých ľudí.

Veľká hospodárska kríza, ktorá začala krachom na newyorskej burze v roku 1929, viedla k úsporným trendom v móde. Návrhári sa museli prispôsobiť menším rozpočtom svojich zákazníkov a vytvorili štýly, ktoré boli elegantné, ale zároveň cenovo dostupné. Materiály ako hodváb boli nahradené lacnými látkami a alternatívami a zdobenie bolo často minimalizované.

V tomto období sa začali objavovať aj prvé módne magazíny, ktoré prispievali k šíreniu módnych trendov. Tridsiate roky tiež priniesli zvýšený dôraz na prispôsobenie oblečenia rôznym typom postáv, čo sa odzrkadlilo v náraste popularitu šiat na mieru.

Móda 40. rokov

Štyridsiate roky 20. storočia boli poznačené druhou svetovou vojnou a jej dopadmi na spoločnosť a módu. Toto obdobie prinieslo nutnosť prispôsobiť oblečenie vojnovej ekonomike a praktickým potrebám.

Druhá svetová vojna a s ňou súvisiace obmedzenia materiálov a textilu viedli k úsporným a funkčným modelom oblečenia. Vojnové obmedzenia ovplyvnili aj dĺžku šiat, ktorá sa skrátila, aby sa ušetril materiál. Ženy začali nosiť oblečenie, ktoré bolo inšpirované mužskou uniformou, vrátane širokých nohavíc a jednoduchých blúzok.

Vo vojnovej ekonomike bolo dôležité maximalizovať využitie dostupných zdrojov, a preto sa zvýšil dôraz na recykláciu a opravu oblečenia. Módne boli tiež praktické doplnky, ako sú šiltovky a tašky na dokumenty, ktoré odrážali potrebu funkčnosti a efektivity.

Móda 50. rokov

Retro oblečenie 50 rokovPäťdesiate roky 20. storočia boli obdobím po druhej svetovej vojne, ktoré sa nieslo v znamení obnovy a optimizmu. Táto doba bola významná nielen významnými historickými udalosťami, ako bol začiatok studenej vojny, ale aj v oblasti kultúry a umenia, kde začínali dominovať nové trendy a prúdy.

V móde došlo k návratu k ženskosti a elegancii. Charakteristické boli šaty s vypasovaným pásom a plnou sukňou, ktoré zvýrazňovali ženské krivky a elegantné dámske čižmy. Tento štýl bol symbolom luxusu a ženskosti po rokoch vojnových obmedzení a šetriacej módy. Ženy nosili aj elegantné kostýmy a súpravy, ktoré boli vhodné pre pracovné prostredie.

Mužská móda sa vracala k klasickému štýlu s dôrazom na kvalitu a detail. Obľúbené bolo sako s uvoľnenými siluetami, ktoré bolo nosené s krátkymi nohavicami. Kombinácia obleku s klobúkom a kravatou bola stále bežná a reprezentovala muža gentlemana.

Móda 60. rokov

Šesťdesiate roky boli obdobím veľkých spoločenských zmien, ktoré sa odrazili aj v móde. Toto desaťročie je často spájané s mládežníckou kultúrou, hudobnými festivalmi a hippie hnutím, ktoré výrazne ovplyvnilo odevy a štýl.

V móde dominovali mini šaty a sukne, čo bolo výrazom novej slobody a odvahy - ženy takisto nenosili podprsenky. Šaty a sukne často zdobili geometrické vzory, kvetinové motívy alebo psychedelické potlače. Obľúbené boli tiež farebné pančuchy a platformové topánky. V tomto období sa objavili ikonické módne modely ako Twiggy, ktorá sa stala tvárou minišiat a mladistvého vzhľadu.

Zaujímavosť pre ženy: Viete kedy je lepšie nosiť a kedy nenosiť podprsenku s ohľadom na zdravie?

Mužská móda sa tiež oslobodila od konzervatívnejších vzorov minulých dekád. Muži začali nosiť farebné a vzorované košele, úzke nohavice a tzv. Chelsea boots. V móde boli aj dlhé vlasy a brady, ktoré odrážali vplyv hippie kultúry. Ikonami tohto obdobia boli hudobné skupiny ako The Beatles alebo The Rolling Stones.

V tomto období sa tiež začali objavovať prvé butiky, ktoré ponúkali mladým ľuďom alternatívu k tradičným obchodom a umožnili im vyjadriť svoj jedinečný štýl.

Móda 70. rokov

Sedemdesiate roky priniesli do módy eklektický mix štýlov, ktorý odrážal sociálne a kultúrne zmeny tej doby. Bola to éra disco hudby, hippie hnutia a začiatok punkovej kultúry, čo sa výrazne prejavilo aj v oblečení.

Charakteristickými prvkami ženskej módy boli maxi šaty, tuniky, farebné vzory a výrazné potlače. Obľúbené boli aj nohavice s vysokým pásom a rozšírenými nohami, tzv. "bell-bottoms". Ženy nosili tiež halenky s veľkými goliermi a čipkované vesty, ktoré dopĺňali bohémsky vzhľad. Hippie štýl sa prejavoval v používaní prírodných materiálov, etnických vzorov a ručne robených doplnkov.

Muži sa nevyhýbali farebnosti a vzorom. Nosili košele s veľkými goliermi, často v kombinácii s nohavicami s vysokým pásom a zvonovými nohami. V tejto dobe sa tiež objavili prvky, ako sú kožené bundy a džínsy, ktoré boli neskôr typické pre punkovú scénu. Disco éra pridala lesklé látky, satén a ďalšie materiály, ktoré zvýrazňovali tanec a pohyb.

V tejto dobe došlo aj k technologickému pokroku a zavedeniu nových materiálov, ako bol polyester, ktorý umožnil výrobu pestrých a odolných tkanín. Móda sedemdesiatych rokov bola tiež ovplyvnená ekologickým hnutím, čo sa prejavilo zvýšeným záujmom o prírodné materiály a udržateľnosť.

Móda 80. rokov

Vintage a retro oblečenieOsemdesiate roky boli obdobím extravagancie a prehliadania sa, čo sa odzrkadlilo aj v móde. Tento čas bol definovaný prehnanými siluetami, výraznými farbami a vzormi a odvážnymi kombináciami materiálov.

V osemdesiatych rokoch vládli ramenné vypchávky, ktoré zvýrazňovali siluetu a dodávali odevom dominantný vzhľad. Ženy nosili vysoké účesy, často zdobené farebnými stužkami alebo čelenkami.

V móde boli aj metalické a lesklé materiály, najmä na večerných šatách a doplnkoch. Neónové farby a vzory v štýle zvieracích koží boli obľúbenou voľbou pre denné aj večerné oblečenie. Výrazným prvkom boli aj legíny, ktoré sa často nosili pod krátkymi sukňami alebo oversized svetrmi.

Muži v osemdesiatych rokoch experimentovali s farbami a vzormi rovnako ako ženy. Obliekanie sa "pre zábavu" sa stalo bežným a oblečenie často zdobili výrazné potlače a aplikácie. V móde boli tiež kožené bundy a džínsové bundy zdobené nášivkami alebo grafickými motívmi. Osemdesiate roky sú tiež známe vďaka popularite oblekov s výraznými siluetami, často nosených s farebnými košeľami a výraznými kravatami.

V osemdesiatych rokoch došlo k rozvoju technológie a médií, čo malo vplyv na rýchle šírenie módnych trendov. Hudobné a filmové hviezdy ako Madonna, Michael Jackson alebo Prince výrazne ovplyvnili to, čo ľudia nosili.

Výtvarníci ako Andy Warhol a Keith Haring vstúpili do sveta módy a ich diela sa stali súčasťou odevov a doplnkov. Videoklipy a MTV mali vplyv na popularizáciu určitých štýlov a módnych trendov.

V tomto období došlo aj k vzostupu fitness kultúry, čo sa odrazilo v popularite oblečenia, ako sú tepláky, legíny a športové odevy. Značky ako Nike a Adidas sa stali synonymom pre športový a zároveň módny štýl.

Osemdesiate roky boli tiež zlomovým obdobím pre rozvoj streetwearu, ktorý začal ovplyvňovať hlavný módny prúd.

Osemdesiate roky tak v móde predstavovali obdobie zábavy, odvahy a prejavu osobnosti cez oblečenie, kde sa limity vkusu posúvali do extrémov a kde neexistovali pravidlá pre to, čo sa "patrí" a čo nie.

Móda 90. rokov

Deväťdesiate roky predstavovali obdobie grunge, hip-hopu a začiatku digitálnej éry, čo malo výrazný dopad na módu. Tento čas bol charakterizovaný mixom ležérnosti a pouličného štýlu, s návratom k jednoduchosti a pohodliu.

V deväťdesiatych rokoch boli populárne jednoduché a pohodlné kúsky, ako sú džínsové bundy, flanelové košele a obyčajné tričká a samozrejme nezabudnuteľná retro šušťáková súprava.

V módnom priemysle sa objavili supermodelky ako Naomi Campbell alebo Kate Moss, ktoré definovali vzhľad tohto obdobia.

Ženy nosili aj športové oblečenie ako súčasť každodenného šatníka a džínsy s vysokým pásom alebo "mom jeans" sa stali štandardom. V tomto desaťročí sa tiež začali objavovať crop tops a platformové topánky.

Mužská móda bola ovplyvnená hip-hopovou scénou, kde dominovali baggy džínsy, športové oblečenie a basketbalové tenisky. Módne boli tiež mikiny s kapucňou, bomber bundy a šiltovky. V deväťdesiatych rokoch sa objavili aj prvky retro štýlu z predchádzajúcich desaťročí, čo sa prejavilo v obľube vintage oblečenia a doplnkov.

Umenie a pop kultúra deväťdesiatych rokov boli ovplyvnené vznikom nových hudobných žánrov a televíznych relácií, ktoré definovali štýl mladej generácie. Hudobné videoklipy a seriály ako "Friends" alebo "Beverly Hills, 90210" mali veľký vplyv na módne trendy.

Deväťdesiate roky boli tiež obdobím, kedy sa začalo hovoriť o udržateľnosti a etike v móde. Tento trend sa odrazil v zvýšenom záujme o recyklované materiály a fair trade produkty. Móda deväťdesiatych rokov bola teda o zmesi rôznych štýlov a o hľadaní vlastnej identity prostredníctvom oblečenia.

Nové milénium a móda roku 2000

Začiatok nového tisícročia bol v móde charakterizovaný mixom pokračujúcich 90. rokov a nových trendov. Bola to doba, kedy technológia začala mať výrazný vplyv na módu a spôsob, akým sa o nej komunikovalo.

V móde prevažovali topy s hlbokým výstrihom, crop tops a halterneck (typ ženského oblečenia, ktorý má popruh, ktorý sa spája z prednej časti odevu a obopína krk zozadu, pričom vrchná časť chrbta je väčšinou odhalená).

Populárne boli aj nízko posadené nohavice a džínsy, ktoré odhaľovali spodnú časť chrbta a boli často kombinované s tangami viditeľnými nad pásom nohavíc. V obľube boli aj mikro sukne, cargo nohavice a tenké šály. Na scénu sa dostali aj teplákové súpravy s logami značiek, ktoré sa nosili aj ako bežné oblečenie.

Pre mužov bolo typické oblečenie inšpirované hip-hopovou a skater kultúrou. Baggy džínsy, šiltovky, športové dresy a tenisky boli štandardom. Rozšírili sa aj polo tričká, mikiny s kapucňou a basketbalové topánky. Značky ako Von Dutch a Ed Hardy priniesli na trh oblečenie s výraznými grafickými potlačami a aplikáciami.

Rok 2000 bol prelomovým rokom, keď sa celý svet zameral na príchod nového tisícročia a s ním spojené obavy a očakávania. V móde sa odzrkadlil optimizmus a futuristický vzhľad s použitím metalických a lesklých materiálov. Vplyv mal aj rozmach internetu, ktorý umožnil rýchle šírenie trendov a online nakupovanie.

Rok 2000 priniesol aj zvýšený dôraz na pohodlie a praktickosť, čo sa odzrkadlilo v obľube athletic wear a casual štýlu. V tomto období sa tiež začali objavovať reality show a začiatky sociálnych sietí, ktoré umožnili ľuďom zdieľať svoj osobný štýl so svetom. Móda začiatku nového tisícročia tak bola o odvážnych kombináciách, pohodlnosti a výraznom vyjadrení osobnosti.

Móda rokov 2010

Vintage oblečenie 80 rokyDesaťročie 2010 sa vyznačovalo mixom rôznych štýlov a obnovou minulých trendov. V módnom priemysle sa začala viac presadzovať udržateľnosť a etika, čo ovplyvnilo aj výber materiálov a štýlov. Do popredia sa dostávajú skôr bavlnené látky a látky z udržateľných zdrojov. Tento čas bol charakterizovaný návratom k niektorým trendom z minulých dekád, ako aj vznikom nových štýlov.

V ženskej móde sa objavili kúsky ako skinny džínsy, legíny, tuniky a maxi šaty. Popularitou sa tešili aj crop tops a ľahké letné šaty. Módne boli aj rôzne vzory a potlače, vrátane kvetinových a etnických motívov. Významným trendom bolo aj vrstvenie odevov a kombinovanie rôznych textúr a materiálov.

Mužská móda začiatku desaťročia pokračovala v trende neformálneho štýlu, pričom populárne boli polo tričká, cargo nohavice a športové bundy. Módne boli tiež kárované košele a slim fit oblečenie, ktoré zvýrazňovalo postavu.

Desaťročie bolo poznamenané ekonomickou recesiou a rastúcim záujmom o udržateľnosť, čo ovplyvnilo módu smerom k ekologickejším a etickým značkám a výrobkom. Móda sa tiež stala viac inkluzívnou a začala oslavovať rôznorodosť a prijatie rozličných typov postáv a identít.

Umenie a kultúra začiatku desaťročia boli ovplyvnené digitálnymi médiami a sociálnymi sieťami, ktoré umožnili ľuďom zdieľať svoj osobný štýl a inšpirovať sa navzájom. V móde sa začali objavovať influenceri a blogeri, ktorí mali významný vplyv na šírenie trendov.

Móda rokov 2020

Aktuálne desaťročie pokračuje v trende udržateľnej módy a zároveň sa snaží reagovať na globálne zmeny, ako je pandémia COVID-19 a nakupovacie zvyky ľudí. Móda sa sústredila na pohodlie, funkcionalitu a udržateľnosť.

V roku 2020 boli populárne pohodlné oblečenia, ako sú tepláky, legíny a oversized mikiny, ktoré ľudia nosili počas home office a izolácie. Na scénu sa dostali aj tzv. "lounge sets", súpravy zladeného pohodlného oblečenia. Módne boli tiež rúška na tvár, ktoré sa stali nevyhnutnou súčasťou každodenného oblečenia a často boli dizajnovo zladené s ostatnými kúskami odevu.

Rovnako ako ženská móda, aj mužská móda sa zameriavala na komfort a praktickosť. Pohodlné teplákové súpravy, jednoduché tričká a voľné nohavice boli na vrchole. Dôležitým prvkom mužskej módy boli tiež rôzne štýly a materiály rúšok.

Pandémia a lockdowny priniesli zvýšený dôraz na domáce prostredie a oblečenie vhodné na prácu z domu. Móda sa stala viac introspektívna a sústredila sa na pohodlie a selfcare = seba–starostlivosť, čo prinieslo aj apel na lepšiu starostlivosť o zdravie a prevenciu pred civilizačnými ochoreniami, ako je obezita, kardiovaskulárne ochorenia či rakovina - mnoho ľudí sa začalo viac obzerať po prírodných liečebných kúrach a produktoch.

Umenie a kultúra v roku 2020 reflektovali globálne problémy a zmeny, ktoré pandémia priniesla. V móde sa to prejavilo cez virtuálne módne prehliadky a prezentácie kolekcií online, čo umožnilo značkám pokračovať v komunikácii s klientmi napriek obmedzeniam.

V roku 2020 sa zvýšil záujem o udržateľnú módu a lokálne značky, keďže ľudia hľadali spôsoby, ako podporiť malé podniky a byť viac ekologicky zodpovední. Rok 2020 tak v móde symbolizoval prechod k novému spôsobu života, kde sa pohodlie a udržateľnosť stali kľúčovými.

Záver

Vintage móda je fascinujúcou cestou späť v čase, ktorá nám umožňuje prežívať a obdivovať estetiku a štýl minulých dekád. Odhaľuje nám, ako móda odráža spoločenské zmeny, kultúrne hnutia a technologický pokrok a ako tieto prvky formujú spôsob, akým sa obliekame a vyjadrujeme svoju identitu.

Hlavné body vintage módy zahŕňajú jej schopnosť byť unikátnou, kvalitnou a udržateľnou alternatívou k rýchlej móde. Vintage oblečenie nám prináša príbehy, kultúrne hodnoty a osobitý šarm, ktorý sa v dnešnej dobe čoraz viac cení.

Vintage štýl je výzvou pre každého, kto chce experimentovať s módnymi prvky a pridať do svojho šatníka kúsky s históriou. Či už ste nadšencom histórie, zástancom udržateľnosti alebo jednoducho milovníkom krásy, vintage móda ponúka priestor na kreativitu a osobný výraz.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

Radka Žiaková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO a SEO služby

Obrázky:

https://picjumbo.com/historic-photo-two-gentlemen-in-london/
https://pikwizard.com/photo/smiling-young-woman-whisking-mixture-in-bowl/eee2dc6c7d72b991c542a65b740b4673/
https://pixabay.com/sk/photos/mlad%C3%A1-%C5%BEena-lokomot%C3%ADva-vlak-pin-up-1725172/
https://pixabay.com/sk/photos/%C5%A1t%C3%BDl-80-tych-rokoch-zssr-80-retro-3984623/
https://pixabay.com/sk/photos/mlad%C3%A1-%C5%BEena-%C4%BEad-diev%C4%8Da-na-%C4%BEade-1597649/
https://www.pexels.com/sk-sk/photo/sedenie-nostalgia-saty-spolu-10585814/
https://www.pexels.com/sk-sk/photo/vyraz-tvare-modelka-model-pozicia-3678216/
https://www.pexels.com/sk-sk/photo/starsi-ludia-hudba-stara-dama-stara-pani-7020596/
https://pixabay.com/sk/photos/oble%C4%8Denie-%C5%A1aty-m%C3%B3dy-%C5%BEena-pani-3669257/

Máme i další články

Obľúbené značky second hand oblečenia